Co se mi to to děje s tělem?
Toto téma jsme pro tebe vytvořili ve spolupráci s partnerskou organizací Moje tělo je moje.
Dospívání je velmi náročné. Prošel si tím každý, takže v tom nejsi sám/sama. Hlavně pamatuj, že puberta netrvá věčně.
Co dělat, když...
… se mi střídají nálady a často s někým nesouhlasím?
To se děje v pubertě všem. Je toho hodně, je to náročné období a je přirozené, že to má vliv na tvoji náladu, která se může často střídat. Ve škole můžeš zažívat srandu s partou, ale pak doma můžeš pociťovat nepohodu, úzkost nebo smutek. Děje se to vlivem hormonální nerovnováhy. Taky to souvisí se změnami, které se ti dějí – začneš mutovat, může se ti na pleti začít tvořit akné nebo se začneš více potit.
Taky se ti v podstatě „přetváří“ mozek. Anglicky se tomu říká pruning, kdy se některá nadbytečná spojení „odřezávají“, což umožňuje další rozvoj mozku. Proto se můžeš cítit sklesle nebo že se ti nic nechce.
Celkově se v pubertě začínáš osamostatňovat a vymezovat vůči názorům a pravidlům, se kterými nesouhlasíš. Často se to děje vůči dospělým. Je to období hledání a testování hranic. Zjišťuješ, kdo jsi a co je pro tebe důležité. Proto se potřebuješ vůči dospělým vzdálit a někdy i vymezit. Vrstevníci jsou pro tebe nyní hodně důležití. Chceš totiž někam patřit a mít nějaké postavení ve skupině.
Existuje taky dřívější nebo pozdější dospívání. Pokud tě trápí tato oblast, stačí se obrátit na praktického lékaře (pediatra), který tě nasměruje na další odborníky, kteří ti s touto situací pomohou.
… se strašně potím?
Asi už víš, jak to „voní“ v šatně po hodině tělocviku. Nyní je tedy vhodný čas dbát více na hygienu. Sprchovat se pravidelně a začít používat deodoranty nebo antiperspiranty. Jaký je v tom rozdíl? Deodoranty obsahují antibakteriální látky, které zabraňují reakci potu s bakteriemi, které zápach způsobují. Antiperspiranty naproti tomu zabraňují samotnému pocení.
A proč se začínáš v tomto věku víc potit? Pocení je přirozená reakce organismu, potíme se všichni již od narození. Je to způsob ochlazení organismu. V pubertě se potom aktivuje druhý typ potních žláz, které se nacházejí v ochlupených částech těla. Proto se v pubertě více potíme. Pot začne zapáchat, až se smíchá s bakteriemi na kůži. To se ale děje klukům i holkám. Proto je fajn myslet na zvýšenou hygienu. Můžeš tak předejít nepříjemným komentářům nebo posměškům.
… jsem kluk v pubertě a nevím, co se děje s mým tělem?
Tělo se každému začne měnit jinak. Většinou se ale ty nejvýznamnější změny dějí kolem 12–13 let. Tyto změny souvisí s tvorbou mužských pohlavních hormonů a tím nejvýznamnějším je testosteron.
Během krátké doby můžeš hodně vyrůst do výšky, začnou ti pomalu rašit vousy a budou se ti tvořit chlupy v podpaží, na hrudi a okolo genitálií. Každý to má ale jinak. Proto se s nikým nesrovnávej a respektuj své tělo a jeho tempo.
Mění se i tvůj hlas, který ti začne přeskakovat. To může být velmi nepříjemné např. při zkoušení ve škole nebo mluvení s holkama. Proč se změna hlasu (mutování) děje? Hlasivky ti zesilují, zvětšuje se hrtan i ohryzek – ten je u holek mnohem menší. U holek se sice hlas mění taky, ale není to tak výrazné. Za mutování se nikomu neposmívej, protože to zkrátka není příjemné a kluci s tím nic nezmůžou. Děje se to zkrátka svévolně, nedá se to ovlivnit vůlí.
Co se dál děje svévolně, je tvorba akné. Postupně se akné vyskytuje méně a mizí třeba až kolem 21 let. Někdo s tím může mít potíže i v dospělosti. Existuje spousta mastiček a krémů, kterými se dá akné ošetřit a lehce potlačit. Případně se můžeš obrátit na dermatologa nebo kožního lékaře. Můžeš si taky třeba nechat poradit u šetrné kosmetičky s kvalitní kosmetikou.
… jsem kluk v pubertě a nevím, co se to se mnou ráno děje?
Děje se to proto, že se v tobě vytváří mužské rozmnožovací buňky neboli sperma ve varlatech. Když se dostanou penisem ven, říká se tomu ejakulace. K tomu dochází nejčastěji při masturbaci, sebeuspokojování. Někdy se to může stát samo od sebe během spánku. Říká se tomu mokrý sen nebo také poluce. To tě může překvapit, ale je to v tomto věku naprosto přirozené.
Další věc, která tě může překvapit, je ranní erekce, kdy se penis prokrví, ztvrdne a zvětší. To se samozřejmě může dít i jindy než ráno a je to jen známka toho, že tvoje tělo dobře funguje, protože jde o přirozenou reakci nervového a hormonálního systému na vzrušení. Nemusí souviset se snem. Když se to stane přes den, nemusí to znamenat, že člověka vzrušila nějaká věc nebo situace. Někdy může jít i jen o fyzický podnět (například otření se o něco). Můžeš se stydět nebo cítit trapně, ale tento proces je přirozená známka toho, že pohlavně dozráváš.
… jsem holka v pubertě a nevím, co se děje s mým tělem?
Každému se tělo začne měnit jinak. Některé změny mají holky i kluci podobné. Začínají se ti mastit pleť a vlasy, vzniká na pleti akné, bude se ti měnit psychika a začínají růst chloupky v podpaží a okolo genitálií. Chloupky mohou taky být výraznější i na místech, která jsou spojována spíše s klukama (například na rukou, pod nosem), ale to rozhodně neznamená, že by někdo byl „méně holka“.
Nezapomeň, že každá dívka si řeší svoje problémy. Je hrozně důležité, abyste se navzájem neurážely a neponižovaly. Každá holka má jiné tělo a nemá smysl se navzájem porovnávat.
… jsem holka v pubertě a kamarádka má jiná prsa než já?
Začínají se ti během puberty zvětšovat prsa, nebo taky ne. Každá žena to má totiž jinak. Existuje mnoho různých tvarů a velikostí prsou, což je dáno hmotností a také dědičností. Někoho může trápit, že má prsa moc malá, někoho jiného zase že jsou naopak moc velká a bolí ho záda nebo překážejí při sportu.
Prsa ti můžou růst i asymetricky. To znamená, že každé prso je jinak velké. Je to naprosto přirozené a časem se to srovná. Opravdu symetrická prsa má málokterá žena. Pokud potřebuješ pomoct s výběrem podprsenky, řekni si o radu kamarádce, sestře nebo mamce. Hlavní je, aby ti seděla a byla pohodlná.
… se mi nelíbí, že se mi tvoří strie?
S růstem prsou, ale také stehen, boků, zad nebo břicha se tvoje kůže začne natahovat a můžou ti vznikat jizvičky, kterým se říká strie. Nejprve mají červenofialovou barvu, ale později zbělají. I když se ti asi ze začátku nebudou líbit, nauč se je milovat. Je to sice nepříjemné, ale je to taky úplně normální. Aby byla tvoje kůže pružnější, můžeš ji zkusit masírovat pomocí olejíčků nebo krémů. Nemusíš tomu ale úplně zabránit, k dospívání to patří a je to z určité části ovlivněno také dědičností. Navíc se to může dít i klukům.
… jsem už dostala menstruaci, ale žádná jiná kamarádka ne?
Menstruace je přirozená. Je to období, kdy dochází ke krvácení z pochvy, čímž z těla odchází neoplodněné vajíčko. Přichází v pubertě kolem 12 let. Ale může začít dříve, nebo i později. Přichází zpravidla jednou měsíčně, ale ze začátku může být tvoje menstruace nepravidelná, takže se toho nemusíš děsit. Krvácení trvá většinou 2–7 dní. Během menstruačního cyklu dochází k dozrávání vajíček, a proto při nechráněném pohlavním styku může žena otěhotnět. Způsob ochrany a antikoncepce si zvol s doporučením svého gynekologa/žky. Protože máš právo chránit své tělo a budoucnost.
Pro uvolnění bolesti během menstruace ti může pomoct teplo, nahřívací láhve k uvolnění svalů, teplá bylinková koupel a v akutních případech lék proti bolesti. Každé dívce ale funguje a pomáhá něco jiného. Neboj se poradit se svým lékařem.
Před a během menstruace dochází k velkým hormonálním výkyvům, kdy se ti může měnit nálada. Můžeš být citlivější na pachy, zvuky nebo komentáře druhých. U velkého množství žen přichází změny nálad již před menstruací – třeba týden ale i více. Tomuto se říká PMS = premenstruační syndrom. Projevuje se to změnou nálady, plačtivostí, podrážděností, úzkostností, ale i třeba pocitem nadmutosti, zvětšením a bolestí prsou nebo bolestí hlavy. A určitě není na místě se za tohle jakkoli posmívat. Když budeme vzájemně respektovat naše tělesné změny, bude se nám společně fungovat příjemněji.
… nevím, jaké menstruační pomůcky používat?
Běžné menstruační pomůcky – nejrůznější typy a velikosti vložek, tamponů. Kdo se v tom má vyznat? Ze začátku může být výběr a nákup náročný, než si zvolíš to, co ti bude vyhovovat. Opět se neostýchej poradit se s někým, kdo s tím již zkušenosti má. Neváhej vyzkoušet i menstruační kalhotky nebo kalíšek. Hlavní je, ať je ti pohodlně.
Během dne se každá menstruační pomůcka musí měnit, ať už vložka, tampon, kalíšek nebo kalhotky. Když se ale stane, že tzv. protečeš, je dobré umýt prádlo/oblečení/prostěradlo studenou vodou. Pod teplou vodou se totiž krev srazí a nejde potom vyprat. Určitě nezapomínej ani na zvýšenou osobní hygienu.
Menstruace tě může omezit např. v tělocviku, třeba kvůli křečím nebo jen proto, že ti je cvičení v tu dobu nepříjemné. S učitelem/kou tělocviku byste měli mít domluvenou možnost vynechat cvičení v době menstruace. Není to o lenosti, ale o možnosti mít nad svou životní situací kontrolu.
… se bojím jít na gynekologii?
Návštěva gynekologa/žky je spojená se strachem. Říkáš si, co se bude dít, jak na mě doktor/doktorka bude koukat, dotýkat se a na co se bude ptát. Nejprve si prosím uvědom, že je tento lékař důležitý, aby tě ujistil, že se tvé tělo mění a vše je zdravotně v pořádku. Ještě se s ním/s ní setkáš velmi intenzivně například v době řešení plánovaného rodičovství či právě těhotenství, ale na to je čas.
Pamatuj, že tady je důležité učit se popisovat, co tě zajímá, z čeho máš obavy, co je ti třeba nepříjemné. Tvoje tělo je tvoje a ty sama víš nejlépe, co ti je nebo není příjemné.
Nárok máš na pravidelné kontroly jednou za rok od 15 let. Některé dívky vyhledají gynekologa před prvním pohlavním stykem ohledně volby vhodné antikoncepce. Ale pokud máš potíže, jako je příliš bolestivá menstruace, bolestivé pálivé svědivé výtoky, můžeš vyhledat radu dětského gynekologa.
Tip:
Na prohlídku si vezmi dlouhé tričko nebo šaty, protože během prohlídky budeš bez spodního prádla. S dlouhým tričkem se můžeš cítit méně odhaleně a klidněji. Pokud máš možnost, zvol si, jestli budeš docházet ke gynekologovi muži nebo ženě gynekoložce. Můžeš se řídit i doporučením od kamarádek nebo příbuzných. Pamatuj, že chodit na pravidelné prohlídky na gynekologii je důležité pro naše zdraví a nemělo by nám v tom nic bránit.