Co jsou psychoaktivní látky a jak působí na člověka?
Pojďme se na to nejdřív podívat obecněji. Léky, které mají účinek na psychiku, jsou jen jedním z typů psychoaktivních látek…
Psychoaktivní látky jsou chemické látky, které ovlivňují psychiku a duševní procesy. Také mění mozkové funkce a způsobují dočasné změny ve vnímání, vědomí a chování.
Co se týče zákona, můžeme tyto látky rozdělit do tří skupin:
- Látky ve volně prodejných výrobcích (alkohol a kofein)
- Léky na předpis (kodein, morfin, oxykodon)
- Ilegální drogy (marihuana, extáze, kokain, heroin)
Dělit se samozřejmě dají i podle jiných kritérií: podle typu účinků, jejich intenzity nebo rizikovosti. Nedá se tedy říct, že zákon látky škatulkuje podle nějaké jednoznačné podstaty. O tenhle rozpor ale právě jde; i látky, které se legálně vyrábí jako léky a mnoha lidem pomáhají, je možné zneužít a mohou představovat velké nebezpečí – především závislosti.
Nejčastěji zneužívané léky jsou léky na bolest a léky na uklidnění; analgetika, sedativa a hypnotika, antidepresiva a stimulancia. Všechny tyhle léky mají svoje lékařský využití. Silně ale ovlivňují chod organismu a když si je vezme zdravý člověk, tělo si rychle zvykne na změny. Riziko, že si vytvoříš závislost na lécích proti bolesti nebo lécích na spaní je poměrně hodně vysoké.
Navíc si závislost můžeš vytvořit nejen na silných lécích na předpis, ale i na běžně dostupných lécích z lékárny jako je např. aspirin, ibuprofen, paralen, spreje do nosu apod. Jedná se o psychickou závislost, tzn. že pokud je užíváš často a dlouhodobě, můžeš mít pocit, že bez nich nemůžeš fungovat. Nezpůsobují ale závislost na úrovni fyzické touhy těla po dávce.
Co jsou analgetika?
Analgetika jsou léky proti bolesti a fungují tak, že blokují nebo snižují dráhu signálu bolesti v těle a tím pomáhají zmírnit nebo úplně odstranit nepříjemné pocity. Dělíme je na 3 kategorie: nesteroidní antirevmatika (např. ibuprofen, aspirin), paracetamol (např. paralen, panadol) a opioidy (např. morfin, kodein, oxykodon).
Nejnebezpečnější jsou opioidy, které jsou velmi silné a jejich dlouhodobé užívání může vést k závislosti. Závislost na opioidech vzniká díky jejich silnému účinku na mozek - ovlivňují vnímání bolesti a zároveň vyvolávají silný pocit euforie a pohody. Po delším užívání si tělo zvykne na přítomnost opioidu a přestane fungovat normálně bez něj. Když je lék vysazen nebo snížena dávka, objeví se abstinenční příznaky – například úzkost, neklid, bolesti těla, pocení a nevolnost. Tyto nepříjemné příznaky často vedou k tomu, že člověk sáhne po další dávce, aby se jim vyhnul.
Nesteroidní revmatika a paracetamol jsou skupiny léků, které běžně seženeš v lékárně. Na ty si můžeš vytvořit psychickou závislost.
Co jsou sedativa a hypnotika?
Sedativa jsou obecně léky na uklidnění (např. Lexaurin, Xanax, Neurol, Rohypnol). Zpomalují činnost mozku a centrální nervové soustavy, což má uklidňující účinek na tělo a mysl. Používají se ke zmírnění úzkosti, nervozity, stresu nebo nespavosti a mohou také pomoci snižovat svalové napětí a uvolňovat tělo. Při dlouhodobém užívání si tělo na účinek sedativ zvykne a vytvoří si toleranci, tzn. že potřebuješ vyšší dávku, aby lék fungoval. Časem si mozek na sedativa zvykne a přestane vytvářet tolik vlastních tlumivých látek. Pokud sedativum vysadíš, dochází k abstinenčním příznakům (např. úzkost, nespavost, podrážděnost nebo třes). Kromě fyzické závislosti si můžeš vytvořit i psychickou závislost.
Hypnotika patří do kategorie sedativ speciálně zaměřené na navození spánku (např. Diazepam, Zolpidem). Na rozdíl od hypnotik sedativa nemusí navodit spánek. Dlouhodobé užívání může vést k závislosti nebo problémům se spánkem bez léků. V dnešní době se používají hypnotika III. generace, u kterých se předpokládalo, že se na nich nevytváří závislost, začíná se ale projevovat opak.
Antidepresiva a stimulanciaJedná se o druhy psychofarmak (léky využívané v psychiatrii). Antidepresiva se používají se k léčbě depresí a některých úzkostných poruch. Na antidepresivech si můžeš vypěstovat psychickou závislost. Stimulancia se používají k léčbě poruch pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a pomáhají zlepšit soustředění a pozornost. Uvolňují dopamin, který vyvolává pocity euforie, což může vést k jejich zneužívání a závislosti.
Kámoši mi nabízí prášky nebo drogy na party. Co mám dělat?
Jednou z cest, jak se můžeš k psychoaktivním lékům dostat, je přes lidi z tvého okolí. Navíc i s jinými drogami se můžeš setkat ve formě „prášku“, nejčastěji na party nebo v klubu. Je proto dobrý vědět, jak reagovat, když ti kámoši něco nabídnou.
V první řadě – party se nerovná drogy. Užít si to můžeš rozhodně i bez nich. Je úplně přirozený chtít s kamarády držet krok. Psychoaktivní látky ale dost silně ovlivňují tvoje vnímání a prožívání, celou psychiku. Může se ti tak snadno něco stát, včetně toho, že nedostaneš svůj vysněný stav a z párty se stane noční můra, která potrvá tak dlouho, dokud budou látky ovlivňovat chemii ve tvém těle. Navíc jsou tyhle látky silně návykový. Můžeš do toho spadnout, ani nevíš jak.
Zkus proto zachovat chladnou hlavu a nenechat se strhnout davem. Buď svůj/svá a dělej jen to, co sám/sama chceš. Pokud jsou to opravdoví kamarádi, kterým na tobě záleží, budou se s tebou bavit i bez drog. A co když je tvá zvědavost silnější, než rozum? Spoj se s nějakým odborníkem na drogy a zjisti si víc informací. Např. můžeš mrknout na stránky Prev-Centrum: www.prevcentrum.cz, kde najdeš více informací o drogách, nebo na online poradnu Kliniky adiktologie: www.poradna.adiktologie.cz. Neriskuj víc, než je nutný, některý následky už nejdou vrátit.
Další problém je, že nikdy nevíš, co ti kdo nabízí. Nikdy si neber nic, o čem nemáš představu, co to s tebou bude dělat a nikdy si neber nic od cizích lidí. A když už si něco vezmeš, tak to určitě nekombinuj s alkoholem. Můžeš z toho mít vážné zdravotní problémy a některé kombinace jsou dokonce smrtelné!
A úplně obecně – kdyby ses náhodou cítil/a na nic nebo měl/a špatnou náladu, nesahej po lécích. Určitě máš okolo sebe lidi, kterým se můžeš svěřit a kteří ti pomohou. Jsou tu taky linky důvěry zdarma (116 111), na které se se svými problémy můžeš kdykoliv obrátit. Nenič sám/sama sebe.
Co je drink spiking?
Takto v angličtině nazývají jev, kdy agresor přidá drogu do pití bez vědomí oběti. Zdrogovanou oběť poté může znásilnit, aniž by kladla odpor. Pokud jsi na párty nebo v klubu, dávej si pozor na svůj drink a ani na chvíli ho nespouštěj z očí. Je jedno, jestli je alkoholický nebo bez alkoholu. Objednávej si svoje vlastní pití a ber si ho přímo od obsluhy.
Drog, které se pro tento účel používají, je spousta. Jejich účinky jsou ale podobné a přicházejí velmi rychle, cca během 10 - 30 minut. Mezi příznaky takového zdrogování patří:
- náhlá silná opilost (neodpovídá množství vypitého alkoholu),
- ztráta kontroly nad tělem,
- tíha končetin,
- nemožnost udržet hlavu rovně a oči otevřené,
- dvojité nebo trojité vidění,
- neschopnost mluvit a chodit,
- silné zvracení.
Součástí zdrogování může být i epizoda bezvědomí, kdy si oběť nepamatuje, co se dělo, s kým byla, jak se dostala na dané místo a co se s ní dělo. Poté, co bezvědomí odezní, je častá nevolnost, žízeň, bolesti a velmi silné zvracení a tyto příznaky mohou trvat až několik dní.
Pamatuj, že každý člověk má právo rozhodovat o svém vlastním těle a vědomí. Nikdy do pití nebo do jídla nepřidávej jakoukoliv látku bez jejich vědomí a souhlasu. Takové jednání je nejen neetické, ale může být i nezákonné! Neexistuje pro něj žádná omluva - v každé situaci je nutné respektovat hranice druhých.
Co když mám pocit, že jsem vypil/a otrávený drink?
Pokud máš podezření, že tě takhle někdo zdrogoval (divná chuť pití, divný pocit, některý z příznaků), jednej rychle. Účinky přicházejí náhle, trvají dlouho a navíc nevíš, kolik a co jsi vypil/a nebo snědl/a. Je proto potřeba jednat rychle. Máš asi 10 minut na to, aby sis zajistil/a bezpečí a lékařskou pomoc následujícími kroky:
dej to vědět někomu, komu věříš (kamarád/ka, rodina, ale i personál baru),
popros je, aby se o tebe postarali a zavolali lékařskou pomoc,
odejdi s důvěryhodným doprovodem na bezpečné místo,
nezůstávej sám/sama nebo s člověkem, který s tebou celý večer flirtoval
Jak poznat závislost na lécích?
Závislost na lécích se dá poznat podle toho, že člověk závislý na lécích má silnou touhu získat látku (shání si recepty u jiných lékařů nebo na internetu), nedokáže sám kontrolovat její užívání (nedokáže lék brát tak, jak mu řekl lékař; pokračuje v užívání i přes zákaz), zvyšuje si dávku (tělo si vytvořilo na látku toleranci), změní denní režim, odkládá své povinnosti a sociálně se izoluje. Celkově u něj vzniká pocit, že bez látky už není schopný dál fungovat jako doposud.
Jestli máš pocit, že se u někoho z tvých blízkých nebo u tebe objevil problém se závislostí, řeš to, než bude pozdě, jinak to totiž může skončit opravdu špatně. Neboj se někomu se svěřit nebo vyhledat pomoc – odborníci jsou připraveni pomáhat, ne soudit.
Jak se léčí závislosti?
1. Detoxifikace
Jedná se o proces, kdy tělo odstraňuje toxiny (např. drogy, alkohol) a pacient se zbavuje abstinenčních příznaků. Tento krok by měl probíhat pod lékařským dohledem. Cílem tohoto kroku je stabilizovat tělesné funkce a připravit pacienta na další fáze léčby.
2. Farmakologická léčba
K léčbě závislosti lze použít i léky, které pomáhají zmírnit abstinenční příznaky, podporují stabilizaci nebo snižují touhu po látce.
3. Psychoterapie
Jedná se o klíčovou součást léčby závislosti. Mnoho závislých lidí také trpí psychickými problémy, které je potřeba řešit.
4. Podpůrné skupiny a rehabilitace
Důležitou součástí léčby je i podpůrná komunita (např. skupiny Anonymních alkoholiků (AA), Anonymní narkomani (NA) nebo podpůrné skupiny pro rodinné příslušníky. Mnozí lidé také procházejí léčbou v rámci rehabilitačních zařízení, kde jsou pod lékařským a terapeutickým dohledem.
5. Trvalá prevence návratu k látce (relapsu)
Léčba závislosti není “jednorázová”, je to dlouhodobý proces, který pokračuje i po ukončení hlavní fáze terapie. Prevence zahrnuje sebeovládání (naučit se zvládat stres a spouštěče touhy po látce), pokračování účasti v podpůrných skupinách a na terapiích.
Každá závislost je jiná, proto je konkrétní průběh léčby u každého případu individuální.
Nemůžu se nikomu svěřit s problémem, protože drogy jsou ilegální. Půjdu do vězení?
Pokud tě trápí nějaký problém spojený s drogami, nemusíš se bát, že bys měl/a kvůli tomu problém se zákonem. I když jsou drogy ilegální, důležité je, že chceš situaci řešit.
Pokud máš obavy o sebe nebo o někoho z tvého okolí, zkus si promluvit s někým, komu důvěřuješ - učitelem, školním psychologem nebo s někým z rodiny. Hlavní je, abys v tom nezůstal/a sám/sama. Existují i linky důvěry (např. Linka bezpečí 116 111), kde ti mohou poradit a podpořit tě, aniž by tě někdo soudil nebo ti hrozil trestem.
Pamatuj si, že tvé bezpečí a zdraví jsou na prvním místě, a každý, komu se svěříš, ti chce pomoci najít nejlepší cestu, jak problém zvládnout.