Free cookie consent management tool by TermsFeed

Můj kamarád

se trápí

Toto téma jsme pro tebe vytvořili ve spolupráci s partnerskou organizací VIDA z.s..

Nikdo z nás nechce, aby se naši blízcí trápili. A to platí samozřejmě i pro kamarády, se kterými trávíme spoustu času a sdílíme s nimi naše všemožné příběhy a myšlenky. Zejména na střední jsou to lidé, kteří jsou nám velmi blízcí. Jenže, co když si všimneš, že se ti tvůj kámoš/tvoje kámoška mění před očima? Ať už je to zhoršení chování, špatná nálada nebo změna vzhledu, nemusí to předvídat nic dobrého. Kamarád/ka se může trápit, procházet si horším obdobím a kdo jiný mu může být dobrou oporou než rodina a přátelé? Co tedy dělat, když se tvůj kamarád/tvoje kamarádka trápí? A jak jim pomoct?

Co dělat, když

Můj kamarád/ka se mění. Co mám dělat?

keyboard_arrow_down
Během dospívání je normální, že se každý hledá. S hledáním sebe sama může přijít změna vzhledu i mezilidských vztahů. Je v pořádku, jestli občas tvůj kamarád nemá na nikoho náladu a chce být sám. Znáš to určitě taky. Změna chování tedy může a nemusí být ukazatelem vážného problému. Někdy je těžké rozpoznat, co se v člověku odehrává. 

V každém případě určitě nic nezkazíš tím, že se kámoše zeptáš, jak se má nebo jestli ho něco netrápí. Můžeš tak zjistit víc. 

Jestli ti přijde zvláštní, jak se chová a trvá to delší dobu, je dobré zpozornět. Mohou se tak projevovat psychické problémy, které když se neřeší, mohou vyústit i v duševní poruchu.

Co mohou být prvotní příznaky duševních poruch?

keyboard_arrow_down
Deprese, úzkosti, sebepoškozování a poruchy příjmu potravy jsou projevy duševních poruch, které se mohou objevit i ve tvém okolí. Nějakou duševní poruchu během života totiž prodělá každý čtvrtý až pátý člověk. Je důležité věnovat pozornost několika věcem, které se právě třeba u tvého kamaráda mohou projevit. 

Některé z takových varovných signálů mohou být například výrazné hubnutí nebo přibírání, řeči o sebevraždě nebo smrti, rozdávání svých věcí, užívání drog, větší/častá konzumace alkoholu, přejídání nebo problémy se spánkem. Všimnout si můžeš i toho, že už ho nebaví věci, které měl doteď rád. Nebo že se nestará o svůj zevnějšek a je mu jedno, jak vypadá. Stejně tak mu může být jedno prospěch ve škole. 

Důležité je včas kamaráda upozornit na to, že si myslíš, že se něco děje. Duševní poruchy totiž mohou mít i rychlý spád.

Můj kamarád/ka si nechce připustit, že by mohl mít psychický problém.

keyboard_arrow_down
Je těžké si připustit, že by člověk mohl mít psychické problémy. Myslí na to, co by o něm asi řekli ostatní, může se za to stydět nebo si myslí, že to prostě zvládne sám. A jít k odborníkovi je pro něj rozhodně ta poslední možnost. 

Je to přesně naopak. Odborník nejlépe dokáže zhodnotit vážnost problému a nabídnout možnosti řešení.. Pokud bys chtěl kamarádovi pomoct tím, že mu doporučíš psychologa nebo psychiatra, můžeš si o tomhle tématu víc přečíst v okně Psychologové.

Jak můžu kamarádovi/kamarádce pomoct? Nejsem psycholog.

keyboard_arrow_down
Stává se, že někdy nevíme, jak na problémy druhých reagovat. A tak máme tendenci od toho buď utéct (kamaráda se začneme stranit, zlehčujeme problém, děláme že není...) anebo hledat rychlé řešení, aby už problém nebyl (dáváme "zaručené" rady, které ale často nefungují - "tak se na to vykašli", "tolik to neřeš", "běž se projít, to ti pomůže" apod).

Nemusíš kamarádův problém umět vyřešit. To nejdůležitější, co pro něj můžeš udělat (pokud na to máš kapacitu), je zaprvé, zůstat s ním v kontaktu (aby se necítil ještě navíc opuštěný) a zadruhé, prostě ho jen vyslechnout. Nehodnotit, nenabízet zaručená rychlá řešení, ale snažit se jeho prožívání buď pochopit nebo alespoň respektovat ("Něco podobnýho se mi stalo, a cítil/a jsem se stejně..." "Ty jo, to zní dost náročně. To mě mrzí, že to tak máš." apod.). Můžeš se ho i zeptat nebo nabídnout podporu: "Co by ti teď pomohlo/co bys potřeboval?" nebo "Když budeš chtít, tak s tebou rád/a pokecám." "Můžeme si spolu jít někdy zaběhat..." apod. Je ale potřeba respektovat, když kamarád nabídku nepřijme, třeba to zrovna není něco, na co má sílu/pomohlo by mu.

Pokud se ale jeho stav nebude lepšit, doporuč mu navštívit odborníka. 

Co mám dělat, když kamarád/ka odbornou pomoc odmítá?

keyboard_arrow_down
Musíš počítat i s variantou, že kamarád/ka nebude chtít odborníka navštívit. Můžeš mu/jí nabídnout, že půjdeš s ním/ní, aby se necítil/a sám/sana. Pokud ale ani tohle nevyjde, můžeš si schůzku s odborníkem domluvit ty sám/sama. 

I pro kamarády lidí, kteří se trápí, může být situace náročná, a odborník ti může pomoct ji zvládnout. Můžeš se také dozvědět o dalších možnostech, jak k situaci přistoupit, a o svých zjištěních se s kamarádem/kamarádkou podělit. A nebo ho/ji vlastním příkladem k návštěvě odborníka inspirovat. Nikdy ale nemůžeš kamarádovy/kamarádčiny problémy vyřešit za něj/ni a nemá smysl mu/jí něco vnucovat nebo ho/ji do něčeho na sílu tlačit.

Můžeš mu/jí také doporučit jednu z organizací – Linka bezpečí, appka Nepanikař a Linka první psychické pomoci – kam může anonymně zavolat nebo napsat a poradit se se svým problémem.

Mám pocit, že jsem kamarádovi/kamarádce dostatečně nepomohl/a.

keyboard_arrow_down
Mysli na to, že začít se svým problémem něco dělat musí on sám/ona sama. Ty to za něj/ni udělat nemůžeš, ani kdybys sebevíc chtěl/a. Proto si nevyčítej, že jsi mu/jí dostatečně nedokázal/a pomoct, nebo že tvá snaha byla zbytečná. Nebyla. Přestože ti na kamarádovi/kamarádce hodně záleží, první krok musí udělat on/ona. Ty ho/ji samozřejmě můžeš na jeho/její cestě podporovat a pomáhat mu/jí.

Desatero

  1. Změny osobnosti člověka jsou normální, všímej si změn u kamaráda/kamarádky z dlouhodobějšího hlediska.

  2. Věnuj u kamaráda/kamarádky pozornost varovným signálům jako je výrazné hubnutí, přibírání, užívání návykových látek, ztráta zájmů apod.

  3. Nesoudi a nenabízej rychlá řešení problémů. Často je fajn druhého jen vyslechnout.

  4. Buď empatický/á a naslouchej. To je často to nejlepší, co můžeš udělat.

  5. Respektuj kamarádova/kamarádčina rozhodnutí.

  6. Pokud si myslíš, že by se mohlo jednat o začínající psychický problém, navrhni mu/jí návštěvu odborníka.

  7. Navštiv odborníka i ty sám/sama a poraď se s ním.

  8. Nevyčítej si, že jsi kamarádovi/kamarádce nepomohl/a, když tvou pomoc odmítne.

  9. Nech kamaráda/ku, aby udělal/a první krok k řešení svých problémů.

  10. Snaž se kamaráda/kamarádku podporovat v řešení jejich problému. Pamatuj si ale, že to není tvá zodpovědnost.

Stáhni si desatero

Na koho se obrátit?

Nejsnazší cestou pro tebe může být svěřit se někomu z rodiny nebo kamarádů, komu opravdu důvěřuješ. Pokud nemáš nikoho takového, obrať se na učitele, školního psychologa nebo některou z organizací, která se tématu věnuje. První krok může být těžký, ale když ho překonáš, uleví se ti. Vyhledat pomoc a podporu není známkou slabosti, ale velké odvahy.