Co dělat, když
Můj kamarád/moje kamarádka se mění. Co mám dělat?
Znáš to určitě taky. Změna chování tedy může a nemusí být ukazatelem vážného problému. Někdy je těžké rozpoznat, co se v člověku odehrává.
V každém případě určitě nic nezkazíš tím, že se kámoše/kámošky zeptáš, jak se má nebo jestli ho/ji něco netrápí. Můžeš tak zjistit víc.
Jestli ti přijde zvláštní, jak se chová a delší dobu se nic nemění, může se jednat například o začínající psychickou poruchu.
Jak poznám, že můj kamarád/moje kamarádka má nějakou duševní poruchu?
Je důležité věnovat pozornost několika věcem, které se právě třeba u tvého kamaráda/tvé kamarádky mohou projevit. Některé z takových vykřičníků mohou být například výrazné hubnutí nebo přibírání, řeči o sebevraždě nebo smrti, rozdávání svých věcí, užívání drog, větší/častá konzumace alkoholu, přejídání nebo problémy se spánkem.
Všimnout si můžeš i toho, že už ho/ji nebaví věci, které měl/a doteď rád/a. Nebo že se nestará o svůj zevnějšek a je mu/jí jedno, jak vypadá. Stejně tak mu/jí může být jedno prospěch ve škole.
Důležité je včas kamaráda upozornit na to, že si myslíš, že se něco děje. Duševní poruchy totiž mohou mít i rychlý spád.
Můj kamarád/moje kamarádka si nechce připustit, že by mohl/a mít psychický problém.
Je to přesně naopak. Odborník nejlépe dokáže zhodnotit vážnost problému a včas zasáhnout.
Pokud bys chtěl kamarádovi pomoct tím, že mu doporučíš psychologa nebo psychiatra, můžeš si o tomhle tématu víc přečíst v okně Psychologové.
Jak můžu kamarádovi/ kamarádce pomoct? Nejsem psycholog.
Nemusíš kamarádův/kamarádčin problém umět vyřešit. To nejdůležitější, co pro něj/ni můžeš udělat (pokud na to máš kapacitu), je zaprvé, zůstat s ním/ní v kontaktu (aby se necítil/a ještě navíc opuštěný/á) a zadruhé, prostě ho/ji jen vyslechnout. Nehodnotit, nenabízet rychlá řešení, ale snažit se jeho/její prožívání buď pochopit nebo alespoň respektovat "Něco podobnýho se mi stalo, a cítil/a jsem se stejně."
"Ty jo, to zní dost náročně. To mě mrzí, že totak máš." apod.
Můžeš se ho/jí i zeptat nebo nabídnout podporu:
"Co by ti teď pomohlo/co bys potřeboval/a?"
"Když budeš chtít, tak s tebou rád/a pokecám."
"Můžeme si spolu jít někdy zaběhat." apod.
Je ale potřeba respektovat, když kamarád/ka nabídku nepřijme, třeba to zrovna není něco, na co má sílu/pomohlo by mu/jí.
Pokud se ale jeho/její stav nebude lepšit, doporuč mu/jí navštívit odborníka.
Co mám dělat, když kamarád/ka odbornou pomoc odmítá?
I pro kamarády lidí, kteří se trápí, může být situace náročná a odborník ti může pomoct ji zvládnout. Můžeš se také dozvědět o dalších možnostech, jak k situaci přistoupit. O zjištění se s kamarádem/kamarádkou můžeš poté podělit. Anebo ho/ji vlastním příkladem k návštěvě odborníka inspirovat. Nikdy ale nemůžeš kamarádovy/kamarádčiny problémy vyřešit za něj/ni a nemá smysl jim něco vnucovat nebo je do něčeho na sílu tlačit.
Můžeš jim také doporučit jednu z organizací – Linka bezpečí, appka Nepanikař a Linka první psychické pomoci – kam může anonymně zavolat nebo napsat a poradit se se svým problémem.
Mám pocit, že jsem kamarádovi/ kamarádce dostatečně nepomohl/a.
Přestože ti na kamarádovi/kamarádce hodně záleží, první krok musí udělat on/ona/oni. Ty je samozřejmě můžeš na jejich cestě podporovat a pomáhat jim. Nejdůležitější je, že tu pro ně jsi.