Trápí mě známky ve škole
Toto téma jsme pro tebe vytvořili ve spolupráci s psychologem Adamem Táborským.
Zaznamenal/a jsi, že se ti najednou míň daří ve škole? Nebo už máš starosti s učením delší dobu? Možná to dělá starosti tobě, nebo spíš jen tvým rodičům. Ať už je to cokoliv, existují řešení.
Nic si z toho nedělej. Občas se ve světě učení můžeme cítit trochu ztracení všichni. Společně si ukážeme, co se s tím dá dělat.
Co dělat, když...
... nevím, jak se mám vlastně učit?
Existuje spousta způsobů, jakými si při učení pomoci. Například představování si dané látky v obrazech nebo její kreslení může pomoci lidem, kteří si pamatují hlavně obrazové informace. Někomu zase může pomoct, když učivo shrne a slyší ho nahlas. Domluv se s kamarádem a navzájem si zkuste vysvětlovat to, čemu úplně nerozumíte.
… mi učení prostě nejde a mám pocit, že jsem k ničemu?
K ničemu rozhodně nejsi, každému jde něco jiného. Většinou to, co nás opravdu baví. Zkus nejdřív zapátrat v tom, co tě opravdu zajímá a baví tě. V těch dalších předmětech, které ti nejdou, můžeš požádat o doučování – učitele ve škole, staršího kámoše nebo kámošku. Když ti něco nejde, určitě to neznamená, že za nic nestojíš.
… doma nemám na učení dost klidu?
Pokud se nemůžeš z jakéhokoliv důvodu učit doma, může to být opravdu náročné. Jestli jde jen o to, že tě třeba ruší mladší sourozenec nebo nemáš doma dostatek prostoru, spoj si učení třeba s nějakým malým výletem. V létě můžeš zajít do parku na deku. Jindy se můžeš učit v knihovně, kde je naprostý klid a můžeš si rovnou půjčit nějakou knížku. Máš kamaráda nebo kamarádku, kteří se potřebují taky něco naučit? Spojte se a učte se třeba u nich doma. Můžete se v učení navzájem podporovat a hecovat.
Taky by ti mohl pomoct někdo ve škole – třeba tam máte prostor, kde by se dal po vyučování trávit čas učením. A co třeba prarodiče? Pokud je ale doma situace, kvůli které se nemůžeš soustředit, může pomoci se svěřit někomu, komu věříš. Určitě tě podpoří nebo ti dokonce pomůže vyřešit nepříjemnou situaci.
… jsou mi známky úplně jedno, jenže mi hrozí propadnutí?
Důležité je teď fakt zabrat, aby se to nestalo. Proč? Pro někoho může být motivací to, že nechce chodit do školy s jinými spolužáky. Pro někoho zase to, že nechce mít ve své školní historii nesmazatelný šrám. Možná patříš naopak mezi ty, kteří to dělají na truc rodičům.
Ujasni si, pro koho se učíš – pro sebe. Protože je to vážně jen a jen tvoje budoucnost. Nejde o to mít samé jedničky, ale základní vzdělání ti může pomoci k tomu se jednou uživit a postarat se o sebe. Nebo získat nové přátele, kteří ti v životě mohou být oporou a ty jim.
Začít můžeš jednoduchým rozplánováním, kdy se chceš co učit. Ideální je to vzít fakt po kouskách, ale pravidelně. I když si myslíš, že nikdy učivo nepoužiješ (a něco určitě ne), procvičený mozek ti pak v reálném životě nejednou usnadní řešení různých problémů. A pokud ve škole uvidí snahu (můžeš se zkusit domluvit s někým na doučování nebo se školním psychologem na probrání motivace), určitě to ocení!
… mi rodiče s učením nechtějí nebo nemohou pomoci?
Existuje spousta způsobů, jakými si při učení pomoci. Třeba se zkuste učit společně s kamarády nebo můžeš poprosit o pomoc staršího sourozence. Pokud ve škole dojdeš za učitelem předmětu, který ti nejde, určitě tě nevyhodí – naopak, uvidí snahu a to, že ti tvůj prospěch není lhostejný.
Existuje taky možnost doučování. Buď si ho můžeš sehnat samostatně a nebo ti můžou pomoct různé organizace, které doučování poskytují zdarma (např. Člověk v tísni). Požádat o pomoc není ostuda, ale důkaz síly.