Co dělat, když
Máš pocit, že jsi k ničemu?
Buď na sebe hodný/á. Představ si, že mluvíš se svým nejlepším kamarádem/kamarádkou. Určitě bys mu/jí neříkal/a, že je neschopný/á nebo k ničemu, že? Naopak, snažil/a by ses ho/ji podpořit. A přesně tohle si zasloužíš i ty sám/sama.
Zkus si pročistit hlavu v přírodě. Procházka lesem nebo chvíle strávená v parku ti může pomoct utřídit si myšlenky a načerpat energii.
Když už nevíš kudy kam?
Když nepomáhá příroda ani kamarád/ka?
Nechceš to řešit ve škole?
Kdo je psycholog, psychiatr a psychoterapeut?
- Psycholog vystudoval psychologii. Pokud chce pracovat ve zdravotnictví, potřebuje atestaci. Diagnózu může určit, ale nepředepisuje léky.
- Psychiatr je lékař, který se specializuje na psychiatrii. Ten naopak léky předepisovat může.
- Psychoterapeut je psycholog nebo psychiatr, který prošel pětiletým psychoterapeutickým výcvikem. Psychoterapie je většinou dlouhodobější pomoc, která řeší osobní, vztahové nebo rodinné problémy.
Nevíš, kde hledat pomoc?
Možná tě zaujme i projekt Terapie mezi stromy, který propojuje přírodu a péči o duševní zdraví. Příroda může být uklidňující a zároveň ti terapeut pomůže zorientovat se v tom, co tě trápí.
Další skvělou možností je web Nevypusť duši. Najdeš tam odkazy na krizová centra, linky pomoci a další užitečné informace, které ti mohou usnadnit první kroky k řešení.
Nechceš jít rovnou k psychologovi?
Například Linka bezpečí je skvělým místem, kde tě vyslechnou a poradí ti, co dál. Další možností je aplikace Nepanikař, která ti nabízí okamžitou podporu a nástroje pro zvládání krizových situací. K dispozici je taky Linka první psychické pomoci, kam můžeš zavolat, pokud se cítíš ztracený/á a potřebuješ si s někým promluvit.
Tyto služby jsou zdarma a anonymní, takže se nemusíš bát volat nebo chatovat. Důležité je udělat první krok a dát sobě šanci na zlepšení.